Luka skruszeniowa

Typowy pocisk wystrzelony z armaty traci swoją prędkość wraz z odległością którą przebywa. Tak więc im dalej położony jest cel, tym mniejsza będzie prędkość przycelna pocisku wystrzelonego z armaty. Zazwyczaj przyjmuje się również że im większa jest prędkość pocisku przeciwpancernego przebijającego pancerz dzięki swojej energii kinetycznej, tym większa jest jego przebijalność (im większa prędkość pocisku tym większa jego energia kinetyczna). Mogło by się więc wydawać że podczas strzelania typowymi pociskami przeciwpancernymi przebijającymi pancerz swoją energią kinetyczną, im cel znajduje się bliżej, tym większe są szanse na przebicie jego pancerza. Zazwyczaj tak właśnie jest, ale od tej reguły jest wyjątek znany jako luka skruszeniowa.

Termin luka skruszeniowa to tłumaczenie anglojęzycznego terminu shatter gap, tłumaczenie być może kulawe. Tutaj można zadać pytanie: o co chodzi w luce skruszeniowej? Otóż w zwykłej sytuacji, bez występowania luki skruszeniowej, często dochodzi do sytuacji w której pocisk przebijający pancerz swoją energią kinetyczną do jakiejś odległości strzelania przebija pancerz, a powyżej danej odległości nie przebija pancerza. Przykładowo jakiś pocisk przebija pancerz do odległości 1500 m, ale już nie przebija pancerza jeśli odległość strzelania jest większa. Jednak może dojść do sytuacji w której występuje zjawisko luki skruszeniowej. Wiąże się ono z tym że w przypadku niektórych rodzajów pocisków uderzających w niektóre rodzaje pancerza może dochodzić do ukruszenia się wierzchołka pocisku, tym samym do spadku przebijalności ze względu na ukruszenie się wierzchołka. Taka sytuacja może następować przykładowo przy uderzeniu zwykłego pełnokalibrowego pocisku przeciwpancernego bez czepca ochronnego (pocisk nazywany po angielsku Armor Piercing, AP) w powierzchniowo utwardzaną płytę pancerną. Jednak aby ukruszenie się wierzchołka nastąpiło, pocisk musi mieć odpowiednio dużą energię kinetyczną, tym samym odpowiednio dużą prędkość, zależną od odległości strzelania. Tak więc może dojść do następującej sytuacji: na stosunkowo bliskim przedziale odległości dochodzi do ukruszenia się wierzchołka pocisku, ale jego energia kinetyczna jest tak duża, że pocisk przebija pancerz mimo ukruszenia się wierzchołka pocisku (przykładowo przedział odległości 0-500 m). Na dalszym przedziale odległości następuje ukruszenie się wierzchołka pocisku, a jego energia kinetyczna jest zbyt mała aby przebić pancerz przy spadku przebijalności spowodowanym ukruszeniem się wierzchołka pocisku (przykładowo odległość 500-1000 m). Na jeszcze dalszym przedziale odległości energia kinetyczna pocisku jest na tyle mała, że nie następuje ukruszenie się wierzchołka pocisku, ale jednocześnie na tyle duża, że pocisk przebija pancerz przy braku spadku przebijalności spowodowanej ukruszeniem się wierzchołka pocisku (przykładowo odległość 1000-1500 m). Na najdalszym przedziale odległości, choć nie następuje ukruszenie się wierzchołka pocisku, to pocisk ma na tyle małą energię kinetyczną że i tak nie jest w stanie przebić pancerza (przykładowo odległość strzelania od 1500 m). W opisanej sytuacji przedział odległości wynoszący 500-1000 m, na którym pocisk nie jest w stanie przebić pancerza, to luka skruszeniowa, występująca pomiędzy przedziałami odległości 0-500 m i 1000-1500 m, na których pocisk jest w stanie przebić pancerz.

Dodam że może również dojść do sytuacji w której pocisk na stosunkowo bliskim przedziale odległości (przykładowo odległość 0-500 m) nie jest w stanie przebić pancerza ze względu na ukruszenia się wierzchołka, na dalszym przedziale odległości (przykładowo odległość 500-1000 m) jest w stanie przebić pancerz (brak ukruszenia wierzchołka pocisku, energia pocisku wystarczająca aby przebić pancerz przy braku ukruszenia się wierzchołka), a na jeszcze dalszym przedziale odległości (przykładowo odległość powyżej 1000 m) nie jest w stanie przebić pancerza (brak ukruszenia wierzchołka pocisku, ale energia pocisku zbyt mała aby przebić pancerz, nawet mimo braku ukruszenia się wierzchołka). Z tego co wiem w takiej sytuacji również można mówić o luce skruszeniowej, choć tutaj termin ten będzie tyczyć się przedziału odległości 0-500 m. W opisanej sytuacji nie występuje przedział odległości na której pocisk może przebić pancerz mimo ukruszenia się wierzchołka (ukruszenie wierzchołka pocisku, energia pocisku tak duża, że może on przebić pancerz mimo ukruszenia się wierzchołka).

Luka skruszeniowa

Jedna uwaga do wpisu “Luka skruszeniowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s