Wpływ bagnetu na celność, część 2

bagnet_celnosc_1

Powyższy rysunek pochodzi z wydanej w 1947 roku polskiej książki „Podręcznik balistyki”. Książka ta została napisana przez majora Stanisława Rajewskiego. Oryginalny podpis pod rysunkiem głosi „Bagnet na karabinie wpływa na odrzut podobnie, jak ciężar przymocowany do karabina z boku”.

 

Dzisiejszy wpis to następna część wpisu zatytułowanego Wpływ bagnetu na celność. Poprzednia część bazowała na polskiej instrukcji wojskowej Krótkie wiadomości z teorii strzelania z 1945 roku. Dzisiejsza część bazuje na polskim Podręczniku balistyki z 1947 roku. Poniżej zamieszczam cytat z Podręcznika balistyki. Cytat pochodzi ze strony 29 i 31 (na stronie 28 znajduje się rysunek który zamieściłem na początku wpisu), z rozdziału zatytułowanego Odrzut broni. Drganie lufy. Powstawanie kąta podrzutu. Zarówno cytat zamieszczony w dzisiejszym wpisie, jak i cytat zamieszczony w poprzedniej części wpisu, dotyczy karabinu powtarzalnego Mosin wzór 1891/30 z bagnetem kłujnym. W poniższym cytacie pada termin ujemny kąt podrzutu. Termin ten dotyczy sytuacji w której odrzut broni powoduje ruch końca lufy w dół (podrzut ujemny). Jest to sytuacja przeciwna względem dodatniego kąta podrzutu, kiedy to odrzut broni powoduje ruch końca lufy w górę (podrzut dodatni, zwany najczęściej po prostu podrzutem).

 

Przy strzelaniu z karabina wz. 1891/30 z bagnetem kąt podrzutu jest ujemny, a przy strzelaniu bez bagnet- dodatni. Dlatego jeśli z karabina przystrzelanego z bagnetem będziemy strzelać bez bagnetu, to punkt trafienia silnie podniesie się (18-24 cm przy strzelaniu na 100 M). Należy zaznaczyć, że wielkość przesunięcia punktu trafienia w różnych karabinach jest różna i dokładnie można ją określić tylko na podstawie strzelania.

 Bagnet przy strzelaniu ma jeszcze inna znaczenie. Jeśli będziemy obserwować karabin z góry, zauważymy, że symetrię jego narusza tylko bagnet, który jest umieszczony w prawo od osi lufy; w tę też stronę przenosi on środek ciężkości broni.

 Bagnet przy odrzucie hamuje jedną stronę karabina (rys. 21). Im silniej brzeszczot bagnetu jest odgięty w prawo, tym więcej w tę stronę przenosi się środek ciężkości broni, tym dłuższe będzie ramię pary sił powstających przy strzale i tym bardziej przesunie się w lewo punkt trafienia (rys. 21 a).

 Dlatego strzelec powinien dokładnie strzec bagnetu przed zgięciem (przy bagnetu sprawnym, tzn. nie zgiętym w którąkolwiek stronę, przeprowadzona w myśl linia, będąca przedłużeniem górnej krawędzi bagnetu, powinna przecinać oś karabina między celownikiem a szyjką łoża).

 W czasie przystrzeliwania karabina uchylenie pocisków w lewo bierze się pod uwagę i przez odpowiednie przesunięcie muszki w lewo, w przybliżeniu o 0,15 mm, broń doprowadza się do normalnej celności. Jeśli z tego sprawdzonego karabina będziemy strzelać bez bagnetu, nie nastąpi uchyleni lufy w lewo, a pociski znajdą się w prawo od środka celu (w przybliżeniu o 2,5 cm, przy odległości 100 m).

 

Poniżej zamieszczam kompilację dwóch rysunków będących ilustracjami do powyższego cytatu. Poniższe rysunki, podobnie jak powyższy cytat, pochodzą z Podręcznika balistyki. Ilustracją do powyższego cytatu jest również rysunek zamieszczony na początku wpisu.

bagnet_celnosc_2

Wpływ bagnetu na celność, część 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s