Ile osób może zmieścić się w czołgu?

Dziś wpis tyczący się pojemności czołgów, a konkretnie tego ile osób może wejść do czołgu. Nie będzie to wpis przesadnie rozbudowany, bowiem będzie bazował na jednym poście z forum internetowego Odkrywca. Ale do rzeczy, oto post użytkownika bonczek_hydroforgroup:

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy !
O temperaturze rozpisywac się nie będę i możliwościach naszych czołgów jednak mogę z ręką na sercu napisac ile osób w nich się mieści bowiem studiując dawno dawno temu na WAT takie rekordy biliśmy.
Otóż do T34/85 który do dziś stoi na poligonie na Bemowie (ogólnodostepny) weszło nas 16 (szesnaście) osób do zamknięcia włazu
Do T55 albo T54 weszło nas 7 osób ale słyszałem że w jednej z jednostek koło Połczyna Zdroju weszło 8 osób (nam się nie udało)
Do T72 weszły 3 i nic więcej się nie udało
Pozdrawiam
bonczek

 

Post został oryginalnie zamieszczony w tym wątku- link. Dodam że post zamieszczony został w 2007 roku. Oczywiście, można dyskutować czy powinienem tworzyć wpis bazujący na jednym poście z forum internetowego, ale uważam że zacytowany powyżej post jest na tyle interesujący, że zasługuje na uwagę. Otóż wynika z niego że im młodszy radziecki czołg, tym mniej osób nadprogramowych może się do niego zmieścić. Czołg T-34-85 to wóz drugowojenny, który to oryginalnie miał załogę pięcioosobową. Zgodnie z zamieszczonym powyżej postem, do takiego pojazdu dało radę wejść 16 osób. Co daje aż 11 osób nadprogramowych! Tutaj nadmienię że czołgi T-34-85 eksploatowane w powojennej Polsce miały załogę zredukowaną do 4 osób, ale traktuję czołg T-34-85 jako wóz pięcioosobowy, bowiem jako taki został zaprojektowany. Czołg T-54 (bądź też jego unowocześniona wersja, T-55) to radziecki czteroosobowy czołg z wczesnego okresu zimnej wojny. Skoro do takiego pojazdu weszło 7 osób, to mamy jedynie 3 osoby nadprogramowe. Natomiast T-72 to radziecki wóz trzyosobowy z lat 70. Zgodnie z cytowanym postem, weszły do niego raptem 3 osoby, co nie daje żadnej osoby nadprogramowej.

 

Tutaj można zadać następujące pytanie- czy w takim razie im młodszy radziecki czołg, tym bardziej ciasny? Cóż, w mojej ocenie niekoniecznie. Jestem zdania że Sowieci projektowali swoje czołgi tak, aby w ich wnętrzu było jak najmniej pustej, niewykorzystanej przestrzeni. Jednocześnie uważam że Sowieci starali się eliminować pustą, niewykorzystaną przestrzeń, aby osiągnąć małe wymiary wozu, a tym samym uzyskać możliwie dobry stosunek masy do poziomu ochrony pancernej. W teście typu wepchnijmy do czołgu jak najwięcej osób, przestrzeń która standardowo pozostaje niewykorzystana, staje się przydatna. Jednocześnie owa przestrzeń niekoniecznie musi wpływać pozytywnie na komfort czołgistów. Ujmując to inaczej- możliwe że im młodszy radziecki czołg, tym mniej w jego wnętrzu pustej, niewykorzystanej przestrzeni. Jednak mała ilość pustej, niewykorzystanej przestrzeni, niekoniecznie musi oznaczać ciasne stanowiska członków załogi wozu.

Ile osób może zmieścić się w czołgu?

2 uwagi do wpisu “Ile osób może zmieścić się w czołgu?

 1. Ferdynand Fisher pisze:

  „Jednak mała ilość pustej, niewykorzystanej przestrzeni, niekoniecznie musi oznaczać ciasne stanowiska członków załogi wozu.”

  W przypadku T-72 dokładnie właśnie to oznacza 🙂 Ten czołg jest ciasny.

  Natomiast obecność nadmiarowej przestrzeni w T-34-85 i T-54/55 wynika z obecności ładowniczego: celowniczego, kierowcę czy dowódcę można „wkleić” pomiędzy wyposażenie dając im ledwo tyle przestrzeni by mogli ruszać głowami jednak z ładowniczym tak się nie da – musi mieć miejsce by działać efektywnie.

  I jeszcze na koniec: życie w czołgu to nie tylko, a nawet nie przede wszystkim, walka bo większość czasu nawet podczas wojny zajmuje rzeczy przyziemne czyli przemarsze, noclegi, wspieranie posterunków, konserwacja itp.Jeśli w czołgu można wyciągnąć nogi i się wyspać – wówczas załoga będzie w lepszym stanie fizycznym niż upakowana niczym śledzie w puszce. Stąd koncepcja T-64/72/80 czyli ciasnych wozów z 3 osobową załogą wg mnie była – mimo niewątpliwych zalet takiego rozwiązania – całościowo niezbyt udana. Zresztą wystarczy poczytać głosu naszych czołgistów najpierw jeżdżących na T-72, a później w Leopardzie 2.

  Polubienie

  1. Korelacja nie musi oznaczać związku przyczynowo skutkowego- pisząc o pustej, niewykorzystanej przestrzeni, nie mam na myśli przestrzeni która poprawia komfort czołgistów, lecz przestrzeń zupełnie zmarnowaną. Taka przestrzeń ma plusy w teście „ile osób wejdzie do czołgu”, ale niekoniecznie będzie ona przydatna w typowej sytuacji. No i co do T-72, mogę się zgodzić że tutaj brak stanowiska ładowniczego pewnie jest powodem że nie dało się wcisnąć nawet czwartego człowieka w teście. Stąd też w mojej ocenie ciekawsza jest różnica pomiędzy T-34-85 a T-55. Do T-55 weszło zdecydowanie mniej osób nadprogramowych- choć trzeba pamiętać że T-34-85 był nominalnie pięcioosobowy, a T-55 czteroosobowy, co może czynić różnicę.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s