Dobijacz sworzni gąsienicy w czołgu T-34

t-34_dobijacz

Powyższe zdjęcie przedstawia dobijacz sworzni (szpilek) gąsienicy stosowany w czołgach T-34. W lewej górnej części grafiki znajduje się rysunek czołgu T-34-85, przy czym zamieszczone na rysunku czerwone koło oznacza miejsce w którym znajduje się dobijacz sworzni. Dobijacz sworzni umieszczony jest po obu stronach wozu. Zamieszczone zdjęcie przedstawia lewą stronę czołgu T-34-85 znajdującego się w Wejherowie. Na dobijaczu sworzni położona została linijka umożliwiająca ocenę wielkości dobijacza sworzni. Cała linijka (nie skala na linijce) ma długość 15,8 cm.

Dziś wpis o zastosowanym w czołgu T-34 dobijaczu sworzni gąsienicy. Czym jest dobijacz sworzni? Otóż poszczególne ogniwa gąsienicy łączone są ze sobą przy pomocy sworzni (szpilek). Zazwyczaj sworznie mają element zapobiegający wysuwaniu się sworznia z gąsienicy. Gąsienice czołgu T-34 takiego elementu jednak nie miały, stąd też musiały być cały czas dobijanie przy pomocy dobijacza sworzni. Zamieszczone na wstępie zdjęcie wskazuje że dobijacz sworzni był w stanie poprawnie działać zarówno podczas jazdy do przodu, jak i podczas jazdy do tyłu. Patrząc na tytułowe zdjęcie można dojść do wniosku że dobijacz sworzni przymocowany został krzywo do kadłuba. Najpewniej nie było to celowe działanie, lecz niedokładność wykonania, bowiem dobijacz sworzni znajdujący się po drugiej stronie wozu przymocowany został do kadłuba prosto.

Tutaj pewna ciekawostka- istnieje teza zgodnie z którą charakterystyczne klekotanie czołgu T-34 brało się z działania dobijacza sworzni. Jednak spotkałem się również z tezą że owe klekotanie nie miało żadnego związku z dobijaczem sworzni- link.

Dobijacz sworzni gąsienicy w czołgu T-34

2 uwagi do wpisu “Dobijacz sworzni gąsienicy w czołgu T-34

  1. T Smolinski Gdynia pisze:

    Czy może wiesz, co się dzieje z tym T34/85 z Wejherowa? Stał przez lata na postumencie przy skrzyżowaniu na Krokową, potem widywałem go zaparkowanego przed serwisem Skody w Śmiechowie (tak z 10 lat temu) a potem kamień w wodę.

    Polubienie

Dodaj komentarz